Forum www.wszisi.fora.pl Strona Główna www.wszisi.fora.pl
Forum studentów WSZ kierunek ISI
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

8. Zapewnienie jakości oprogramowania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wszisi.fora.pl Strona Główna -> Pytania z ISI
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ahinz
Administrator



Dołączył: 17 Cze 2011
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:47, 17 Cze 2011    Temat postu: 8. Zapewnienie jakości oprogramowania

8. Zapewnienie jakości oprogramowania

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cezary olejarczyk
Zasłużony użytkownik



Dołączył: 20 Cze 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:10, 20 Cze 2011    Temat postu:

Klasyczny cykl wytwarzania oprogramowania składa się z następujących etapów: planowanie, analiza wymagań, projektowanie systemu, implementacja, testowanie i pielęgnacja. W celu zapewnienia wysokiej jakości oprogramowania, na każdym z tych etapów musimy podjąć konkretne działania.
Na etapie planowania szczególnie ważne jest właściwe oszacowanie czasu i kosztów. Można tego dokonać za pomocą prostej techniki dekompozycji poprzez rozłożenie całego projektu na najmniejsze składowe. Drugą techniką przy szacowaniu czasu i kosztów jest wykorzystanie modelu empirycznego COCOMO (Constructive Cost Model) lub PEM (Putnam Estimation Model). Model COCOMO w swojej podstawowej wersji oblicza pracochłonność i koszt w funkcji szacowanej wielkości kodu, w wersji średniej pracochłonność i koszt w funkcji szacowanej wielkości kodu i zbioru czynników (produkt, sprzęt, personel) oraz w wersji zaawansowanej oblicz pracochłonność i koszt w funkcji szacowanej wielkości kodu i zbioru czynników na poszczególnych etapach procesu wytwarzania. Drugi model empiryczny PET uwzględnia rozkład pracochłonności w czasie życia projektu i ma zastosowanie dla użych projektów.
Drugim czynnikiem ważnym na etapie planowania jest odpowiednia analiza i zarządzanie ryzykiem. Należy określić ryzyka dla projektu, prawdopodobieństwo ich wystąpienia i odpowiednio zarządzając ryzykiem doprowadzić do minimalizacji prawdopodobieństwa i skutków zagrożeń.
Trzeci czynnik na etapie planowania jest weryfikacja specyfikacji wymagań, poprzez ocenę specyfikacji na podstawie kryteria jakościowych. Kompletności, poprawności, spójności, zrozumiałości, modyfikowalności, weryfikowalności i łatwości śledzenia.
W etapie analizy wymagań i projektowania systemu ważna jest niezależna ocena dokumentacji oraz przeprowadzanie formalnych przeglądów technicznych.
Aby zapewnić jakość w facie implementacji można wykorzystać przeglądy wzajemne, programowanie w parach, programowanie niezależne, stosowanie odpowiedniego stylu programowania, wprowadzić obsługę sytuacji wyjątkowych oraz zapewnić odporność na błędy.
Zapewnie jakości oprogramowania w fazie testowanie ułatwia zastosowanie modelu V, metody czarnej skrzynki, przezroczystej skrzynki, metody testowania integracyjnego oraz przeprowadzanie testów alfa i beta.
W fazie pielęgnacji należy przyjąć zaplanowany i zorganizowany sposób zgłaszania i eliminacji błędów poprzez określenie czego dotyczy błąd, jego ważności i opłacalności.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wszisi.fora.pl Strona Główna -> Pytania z ISI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin